KADEŘAVOST BROSKVONĚ

Fotografie choroby  Pěstování broskvoní
Pěstitele broskvoní trápí především choroba nazvaná kadeřavost listů broskvoně.
Choroba přezimuje na větvích broskvoní, jen malá část přezimuje již za šupinami pupenů.
Choroba brzy na jaře napadá pouze mladé nerozvinuté listy v rašících pupenech a to do jejich velikosti do 1,5cm. K napadání lístků dochází po ovlhčení deštěm, mlhou a za vhodných teplotních podmínek, které jsou u této choroby v rozsahu cca 10 - 25°C.
Napadení listů je patrné po jejich částečném vývinu, kdy se začnou kroutit, jakoby s puchýři, které jsou od zelenavé až do červené barvy. Listy později černají a opadávají. Letorosty jsou kratší, náchylné ke klejotoku, menší plody opadávají, větší praskají. V nepříznivých podmínkám může být napadena většina listů a tím dochází k menší násadě květů pro příští rok.
V ohrožených oblastech je důležitá chemická ochrana těsně před rašením pupenů, respektive v době jejich nalévání. K postřiku můžeme použít např. přípravky SULKA, která ovšem není vhodná pro opakovaný postřik, dále KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP a jiné. Při postřiku je důležité celý strom řádně opláchnout a to silnějším tlakem v postřikovači. Možná doba šíření choroby je závislá na vývoji počasí. Pokud nastane teplé jaro, kdy stromy rychle naraší a odkvetou, postačuje většinou jeden základní postřik před rašením. Pokud ale po narašení pupenů nastane delší chladnější období, doba šíření se prodlužuje. V tom případě je vhodné postřik opakovat.
Napadené a spadané listy pálíme.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
19.02.2002 00:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998 - 2002