Kocourova zahrádkářská poradna


Kocourova zahrádkářská poradna - dotazy na téma "BROSKVOŇ"
Dotazy jsou autentické, nejsou upravovány.
DOTAZ:
Datum odeslání: 07.08.2001
Vážený pane, chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme broskvoň asi dvanáct let. První roky její růst byl bujný a plody velké a v hojném množství. Již v loňském roce začaly větve pomalu usychat. Postupně jsem uschlé větve odřezala a na stromku zůstaly pahýly. Plody jsou malé a k ničemu. Je mi líto ale stromek vykopat, protože jeho plody byly výborné. Poraďte prosím, jestli se dá stromek ještě zachránit a jakým způsobem a kdy provést nějaký radikální řez. Děkuji

ODPOVĚĎ:
Datum odeslání: 08.08.2001
Vámi popisované odumírání větví by mohla způsobovat nemoc zvaná rakovinné odumírání větví. Jedná se o houbovou chorobu. Na postižených místech bývá silný klejotok. K infekci dochází především na podzim po opadu listů a na jaře před a při rašení. Výskyt podporují nepříznivé povětrnostní a stanovištní podmínky a zejména nevhodná doba řezu. Důležité je ošetření řezných ran stromovým balzámem, štěpařskými vosky a pod. Řez se doporučuje provádět ke konci srpna. Jako postřik k preventivní ochraně použijeme CHAMPION 50 WP nebo KUPRIKOL 50. První ošetření při začátku opadu listů, druhé ošetření při plném opadu listů a třetí na jaře těsně před rašením. Pokud je již choroba v pletivech, je pravděpodobné, že stromek časem zajde. Chce to napadené větve ořezat hluboko do zdravého dřeva.

DOTAZ:
Datum odeslání: 23.05.2001
ROSTLINA: broskvon
SKUDCE: kaderavost
PRIZNAKY: Broskvon vysazena jaro 2000 ma v letosnim roce kaderavost. Koruna je hodne zasazena.
OPATRENI: Nastik pred rasenim Sulkou. 20. 5. 01 jsem otrhal asi 50% listu v korune ktere byly napadeny.
POZNAMKY: Prosim o radu jestli se s tim da ted jeste neco delat, popr. pri tak velkem zasazeni jake prostredky pouzit pristi rok. Dekuji predem.

ODPOVĚĎ:
Datum odeslání: 29.05.2001
Vážený pane, předem Vám velice děkuji za důvěru a dotaz do Kocourovy zahrádkářské poradny. Broskvoně proti kadeřavosti ošetřujeme v období nalévání pupenů, nejpozději v období, kdy se začínají rozevírat terminální pupeny. Pokud trvá chladné a vlhké počasí, ošetření 1 - 2 x opakovat v intervalu 10 - 14 dnů. Poslední ošetření těsně před květem. Ošetření po odkvětu je v našich podmínkách, a to i při silném výskytu onemocnění neúčinné. K prvnímu a základnímu ošetření jsou nejvhodnější měďnaté přípravky.(Bordóská jícha, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Sulka). Vykazují vysokou účinnost a současně omezují napadení dřevních částí baktériemi z rodu Pseudonomas a houbami především z rodu Leucostoma. Nejsou ovšem vhodné pro opakované použití, poškozují listy, proto se používají těsně před rozpukem pupenů. Další přípravky Delan 700 WGD, Dithane DG, Novozir MN 80.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
08.08.2001 19:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 2001