ANGREŠT

Americké padlí angreštové

Odrůdy angreštu odolné proti americkému padlí angreštovému

Pro angrešt nejsou vhodné půdy těžké, kamenité, příliš suché nebo naopak vysokou hladinou podzemní vody. Angrešt vyžaduje častější zálivku, ale nevyhovují mu polohy s vyšší vlhkostí vzduchu, kde bývá napadán americkým padlím angreštovým. I když snese částečné zastínění, dává na slunci vyšší výnosy a lepší ovoce.

V zahrádkách se pěstuje především angrešt stromkový. Sklizeň ze stromků je snadnější něž z keřů a ovoce bývá kvalitnější. Stromkové sazenice štěpované na meruzalce s kmínkem 1m vysokým vysazujeme na podzim ve sponu 2 x 1m k pevným kolíkům, které na rozdíl od kůlů ovocných stromků mají sahat nad korunku. Při pozdější velké násadě plodů vyvážeme ke kolíku i jednotlivé větve, a tak zabráníme jejich vylomení.

Na jaře po výsadbě zkrátíme korunní výhony stromkového angreštu na 3 pupeny. Snažíme se vypěstovat silnou a pravidelně rozloženou korunku nejméně se 6 hlavními větvemi. Jejich prodloužení pak každoročně zkracujeme o 1/3-1/2, postranní obrost o 1/3-2/3 délky. Výhonky zahušťující korunku, výhony nevyzrálé a nemocné odstraňujeme. Řez provádíme v předjaří, před začátkem rašení pupenů. V pozdějších letech zabraňujeme zestárnutí zmlazením korunek tak, že větve zkrátíme asi o třetinu. Můžeme též celé staré větve odříznout a nahradit je novými výhony. Včas odstraňujeme omladky meruzalky. Zem odhrneme až ke kmínku nebo kořeni a omladek u nich hladce odřízneme.
Zde je ukázka zastřižení tříletého a ročního stromkového angreštu.

Nejvážnější chorobou je výše zmiňované americké padlí angreštové.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
18.07.2002 23:50
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998 - 2001