AMERICKÉ PADLÍ ANGREŠTOVÉ

Fotografie choroby  Pěstování angreštu

Odrůdy angreštu odolné proti americkému padlí angreštovému
Americké padlí angreštové je v posledních letech nejvážnější houbovou chorobou angreštů a ve slabším měřítku i rybízů, především černého a jeho kříženců.
Napadené části rostlin jsou v zimě v období klidu stříbřitě šedé, po napadení rostliny za vegetace zprvu pokryté bělavým povlakem, který postupně hnědne.
Choroba napadá především letorosty, plody a listy. Přezimuje na napadených částech rostlin. Napadené letorosty zakrňují v růstu až zasychají, listy jsou drobné zdeformované, plody jsou nechutné, zdeformované, případně zasychají. Při silném zasažení je celá rostlina pokryta hnědým povlakem a v tom případě je nutné celou rostlinu vykopat a spálit.
Americké padlí angreštové se šíří především za teplejšího a vlhčího počasí. Jako většinu druhů padlí omezují jeho výskyt trvalejší srážky, nižší nebo naopak vyšší teploty (optimum pro šíření je 20 - 22°C) a suché počasí.
Základem preventivních opatření je vhodná výsadba a způsob pěstování. Keře nebo stromky nevysazujeme příliš hustě vedle sebe, porost udržujeme vzdušný, nezahuštěný, nevysazujeme na vlhká místa.
Při zimním řezu bedlivě kontrolujeme letorosty, zda nejsou pokryty stříbrošedým povlakem, především na koncích letorostů, jenž svědčí o přezimující chorobě. V tom případě napadené letorosty odstřihneme ve zdravém dřevě a spálíme.
Před květem, tedy na počátku rašení provedeme důkladný postřik celých angreštů např. přípravkem FUNDAZOL 50 WP. Tento přípravek se smí použít pouze před květem a po sklizni. Další postřiky v době plodnosti a zvýšeného tlaku šíření choroby provedeme např. přípravkem BAYLETON 25 WP. V tomto případě dbáme na ochranou lhůtu před sklizní a to tři týdny, případně dle přiloženého návodu.
V případě napadení části rostlin nebo plodů, tyto průběžně odstraňujeme a pálíme.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
18.07.2002 23:50
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998 - 2002