PAŽITKA


Pažitce se nejlépe daří ve středně těžké, živné a přiměřeně vlhké půdě, která má dostatek humusu a vápna.

Nejsnadněji se pažitka množí rozdělením starších silných a zdravých trsů na části průměru zhruba 2 cm. Děláme to buď na jaře, když začne rašit, nebo v létě v srpnu až září. Oddělky, jimž zkrátíme nať i kořínky, sázíme od sebe v řádku na 20 cm. Sázíme-li pažitku na záhon, děláme řádky na vzdálenost 30-35 cm od sebe.

Pažitku lze též pěstovat ze semena, které vyséváme v dubnu do pařeniště nebo na záhon. Když rostlinky zesílí, vysazujeme je po několika v chomáčcích podobně jako oddělky starších trsů. Vysazené rostlinky dobře zavlažíme. Při výsadbě oddělků i semenáčků musíme dávat pozor, abychom je nevysadili hlouběji, než byly původně na záhoně.

Vysazené rostliny v prvním roce neseřezáváme, aby zesílily. Seřezáváme je až ve druhém roce, když dosáhly výšky 10-15 cm. Vyvíjející se květní poupata včas odstraňujeme.

Na jednom místě můžeme pažitku ponechat nejvýše 5 let. Aby rostliny dobře obrůstaly, musíme je zavlažovat a hnojit na jaře kompostem a CERERITEM nebo ALLINEM, po řezu LEDKEM. Zálivku a hnojení ukončíme v září.

Pažitku si můžeme pro zimní období přirychlit. V říjnu vyryjeme ze záhonu zdravé dvouleté trsy, které nasázíme do hrnků průměru 10 cm a založíme do vyvezeného pařeniště nebo tmavé bezmrazé, ale studené místnosti. Půda v hrnkách musí být přiměřeně vlhká. Během zimy hrnky přenášíme do skleníku nebo do bytu, kde je stavíme na okno a pažitku rychlíme. Na jaře můžeme trsy z hrnků vyklopit a znovu zasadit do záhonu.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
09.04.2000 19:30
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 2000