PAPRIKA


Paprika má vysoký obsah vytamínu C, má jej dokonce několikrát víc, než citrón. Nejvíce je ho v zelených, ještě nedozrálých plodech.

Paprika je teplomilná rostlina, které se u nás daří ve vinorodých oblastech. Pěstujeme ji na slunných záhonech se středně těžkou, teplou humózní půdou. V severnějších a chladnějších oblastech ji pěstujeme především v pařeništích nebo sklenících. Postačí i přenosný pařeništní rám nebo tunelové kryty potažené polyetylénovou fólií. Při pěstování pod sklem nebo fóliemi musíme ovšem dbát na to, aby aby se v době květu nezvýšila teplota u rostlin nad 30°C, při nichž stejně jako při vysoké vlhkosti, dochází ke špatnému oplození květů. Na zastíněných místech nebo záhonech s velmi těžkou půdou se paprice nedaří.

Sazenice si vypěstujeme v teplém pařeništi, kam vyséváme semeno v polovině března. Také můžeme sít do misek nebo truhlíků, které umístíme ve skleníku, teplém pařeništi nebo v bytě za oknem. Pro naklíčení semínek je zpočátku vhodná vyšší teplota, okolo 28°C. Rostlinky přepichujeme zpravidla po dvou do pařeniště nebo větších kelímků na vzdálenost 5x5 cm.

V těchto dvojicích se pak vysazujeme na záhony vyhnojené např. CERERITEM v dávce 80g/m2, a to v době, kdy již nehrozí pozdní mrazíky. S hrnkovanou sadbou můžeme dosáhnout ranější sklizně. Rostliny sázíme po dvojicích na vzdálenost 50x40 cm. Proti chladu je chráníme ochrannými klobouky nebo polyetylenovými rukávci připevněnými ke kůlům. Po ujmutí přihrneme zem k rostlinám pro lepší zakořenění. Během vegetace, zejména v době tvorby plodů, vydatně zavlažujeme, můžeme i postřikem, ale v době chladnějších dní opatrně, aby plody nechytly plíseň. Na krytých záhonech hlídáme teplotu vzduchu u rostlin a případně větráme.

Plně vyvinuté zelené plody sklízíme od července až do mrazů. Můžeme nechat plody i vybarvit.

Z chorob budu jmenovat především plíseň šedou, která mi ve skleníku napadá okurky i papriky. Proti ní používám postřik přípravkem ROVRAL FLO nebo ROVRAL 50 WP. Dále mohou způsobit vážnější škody mšice, které sají na listech. Proti nim se mi osvědčilo pěstování mezi paprikami afrikánů, jenž svou vůní mšice odpuzují. Nebo se dá použít postřik přípravkem PIRIMOR 25 WG, ACTELIC 50 EC nebo TALSTAR 10 EC.

Podobným způsobem se pěstují i ostaní odrůdy paprik.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
22.02.2000 17:50
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998