KADEŘÁVEK


Dosud u nás málo pěstovaný kadeřávek je zelenina dieteticky důležitá pro zimní období. Má vysoký obsah vitamínu C a hodnotných bílkovin. Současně působí na zahrádce dekorativně.

Nároky na pěstování má kadeřávek podobné jako růžičková kapusta, je však skromnější. Pro pěstování na zahrádce jsou nižší typy kadeřávku vhodnější, než vysoké, které při nedostatku sněhu více trpí mrazem, i když kadeřávek je dosti zimovzdorný, snese -15 až -18°C.

Kadeřávek pěstujeme na záhonech po sklizených raných zeleninách. Silné sazenice vysazujeme na záhony od druhé poloviny května do konce června, a to ve sponu 70x70 cm. Semeno pro vypěstování sazenic se seje na výsevné záhony v dubnu až květnu.

Na zimu můžeme rostliny přikrýt chvojím a chránit je tak před silnými mrazy. Od října postupně sklízíme listy, začínáme spodními a postupně sklízíme vrchní listy, nebo řežeme celé růžice listů. Lze je sklízet i v úplně zmrzlém stavu (listy, které přešel mráz, jsou chutnější). Na ořezaných košťálech ponechaných v zemi vyrazí na jaře nové listy, které lze použít ke konzumu.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
13.02.2000 13:30
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998