Hrách patří se mezi zeleniny s nejvyší kalorickou hodnotou. Má též vysoký obsah důležitých bílkovin, vitamínů (A,B,C,E). Pro svou lahodnou chuť je syrový hrášek jednou z nejoblíbenějších zelenin dětí.
V zahrádkách se pěstuje především hrách dřeňový, jehož semena jsou v době konzumní zralosti déle cukernatá a jsou kvalitnější než u hrachu k vylupování, pěstovaného na polích. V plné zralosti má hrách dřeňový semena svraskalá a nehodí se k vaření, neboť při něm nezměknou. Zralá semena hrachu na vylupování jsou kulatá a používají se k vaření. Tento hrách klíčí při nižších teplotách než dřeňový. U nás zatím málo rozšířené cukrové hrachy nemají uvnitř lusku pergamenovou membránu, a proto se dají jíst celé lusky s vyvinutými semeny.
Hrách lze pěstovat téměř ve všech oblastech, v nížinách i v podhůří. Nehodí se jen do velmi suchých poloh nebo naopak vlhkých, kde bývá napadán houbovými chorobami. Nejlepší výnosy dává na středně těžkých vápenných půdách. Hrách zanechává po sobě půdu v dobrém strukturním stavu a obohacenou dusíkem, který na sebe vážou bakterie v nádorcích na kořenech rostlin. Pěstuje se na záhonech nehnojených chlévským hnojem (příp. ve II.- III. trati).
Půdu 14 dní před výsevem pohnojíme CERERITEM (40-50g/m2).
Nízké hrachy sejem do řádků vzdálených od sebe 25-30 cm, vysoké hrachy 30-40 cm. Sejeme do rýh 4-6 cm hluboko ve vzdálenosti 2-3 cm. Po zahrnutí řádků povrch utužíme prkénkem.
Po vzejití je dobré k rostlinám postavit oporu např. z králičího pletiva, nataženého mezi tyčky zapíchnuté na koncích řádků. V době vegetace plejeme, kypříme a v době sucha zaléváme.
Zvláště u hrachu k vylupování dáváme pozor na přezrání lusků. Semena jsou potom tvrdá a nahořklá. Hrách dřeňový si svou sladkou udrží déle. Navíc včasnou sklizní podpoříme další násadu lusků. Při sklizni dáváme pozor, abychom rostliny nepolámaly.
Největším škůdcem drobných pěstitelů bývá obaleč hrachový, jehož larvy vyžírají semena v luscích. Po sklizni je potřeba nať spálit a zem v záhonu hluboko zrýt. Proti obaleči je účinný postřik 0,2% METATIONEM E50 v době kladení vajíček, tedy těsně po odkvětu hrachu. Lusky je však možné sklízet nejdříve 14 dní po postřiku !!!