FAZOL


Fazol je teplomilná rostlina, které k vegetaci nejlépe vyhovuje teplota mezi 20-30°C. Při teplotě kolem 0°C hyne.

POZOR! Fazolová semena obsahují jedovatý fazeolotoxin, proto se smí konzumovat jen vařená.

Pro pěstování fazolů jsou nejlepší středně těžké až lehčí půdy dostatečně zásobené humusem a vláhou. Těžké a zamokřené půdu jsou chladné, a proto pro fazoly nevhodné. Fazoly lze pěstovat i na polostinných místech, výnosy tam však bývají nižší.
Fazoly se pěstují jako keříčkové nebo tyčkové odrůdy.

Fazoly pěstujeme na záhonech nehnojených chlévským hnojem, tedy ve II. nebo III. trati. Přibližně 2-3 týdny před setím pohnojíme záhon např. CERERITEM (40-50 g/m2).
Od poloviny května, když je již půda dostatečně teplá, do půli července sejeme ve 2-4týdenních intervalech semena do řádků vzdálených od sebe 40-50 cm, do rýh 3-5 cm hlubokých, jednotlivá semena 4-5 cm od sebe. U tyčkových fazolů sejeme semena do hnízd ve sponu 40x40 cm po 5 semenech.

Během vegetace rostliny okopáváme, zaléváme a případně přihnojujeme, např. zálivkou hnojiva KRYSTALON PLOD A KVĚT.

Mladé lusky sklízíme postupně, dokud jsou ještě měkké a hladké. Na zrno je necháme zcela dozrát na rostlinách. K tomu jsou vhodné jen fazoly z raných výsevů.

Tyčkové fazoly pěstujeme s ohledem na jejich delší vegetační dobu. Proto je sejeme jen ve druhé polovině května, ne později a to k tyčím nebo různým konstrukcím vysokým 2,5m. Tyče mají být v zemi hluboko zabodnuté a pevně svázané do jehlancovitých nebo střechovitých konstrukcí, aby se při větru nevyvrátily. Z vnější strany každé tyče sejeme 5-7 fazolů. Když jsou rostliny asi 15 cm vysoké, přihrneme k nim zem tak, aby rostliny byly co nejblíže k tyčím a mohly se na nich uchytit.
Na semeno necháváme vyzrát lusky, které se vytvořily nejdříve, ostatní sklízíme na zeleno.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
19.03.2000 12:45
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998-2000