CUKETA


Cuketa je druh tykve. Je to teplomilná rostlina, pocházející z teplých krajů Ameriky. Proto je náročnější na teplo.

Pro cuketu jsou nejvhodnější težší a hlinité půdy. Lze ji však pěstovat i na lehčích půdách, ale s dostatkem humusu. Cuketu pěstujeme na záhonech, které jsem dobře vyhnojili chlévským hnojem (2-4 kg/m2), kompostem nebo průmyslovými hnojivy. Např. na 1 m2 dáváme 80g CERERITU. Cuketa snese i zastínění.

V teplých oblastech se může cuketa vysévat přímo do volné půdy mezi 15.-20. květnem. K setí používáme 2-3letá plná semena. Vyséváme 2-3 semena do hnízda, v němž po vzejití necháme jen jednu nejsilnější rostlinu. V chladnějších místech je vhodné pěstovat cuketu z předpěstovaných sazenic., které se na záhon vysazují koncem května. Okolo poloviny dubna vyséváme 2-3 semena do květináčů průměru 8-10 cm, naplněných dobrou kompostovou zeminou. Umístíme je v pařeništi, nebo v bytě za oknem. Před výsadbou na záhon, je třeba sazenice otužit. Výsevný spon pro cukety je 1m x 1m.

První plody se při vhodných podmínkách objevují již za 60-70 dní po výsevu. Sklízejí se postupně mladé plody. Častá sklizeň prospívá k tvorbě dalších plodů. Plody sklízíme opatrným odlomením od stopky. Jizvu na plodu necháme zaschnout a teprve potom jej uložíme do chladného sklepa nebo chladničky. Čím menší plody sklidíme, tím dříve je musíme zpracovat, protože začnou vadnout. Pokud chceme cuketu k zimnímu uskladnění, ponecháme asi koncem července dva plody na každé rostlině a necháme je do doby než přestanou růst. Musejí mít tvrdou slupku a na poklep zní dutě. Opatrně tyto plody odlomíme, necháme zaschnout jizvu po stopce a uložíme je v bezmrazém sklepě. Tam nám cukety vydrží bez újmy až do února dalšího roku.

Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat, např. hnojivem KRYSTALON PLOD a KVĚT, půdu okolo rostlin kypříme a plejeme a v době sucha zaléváme. Za vlhčího počasí bývá napadána padlím okurkovým, jenž se projevuje bílými skvrnami na listech i stoncích. V tom případě použijeme postřik přípravkem např. FUNDAZOL 50WP, SULIKOL K, nebo BENLATE, podle návodu.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
16.01.2000 14:30
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998