BROKOLICE


Brokolice je u nás poměrně málo pěstovaný druh košťálové zeleniny. Svou ztlustlou lodyhou, zakončenou zeleným nebo namodralým květenstvím v podobě řídké růžice, se podobá květáku, oproti němuž je však méně pěstitelsky náročná. Růžice, pro něž se pěstuje obsahuje více vitamínů než květák.

Pro nejranější sklizně vysejeme semeno v polovině února do truhlíků. Jakmile mají rostliny dobře vyvinuté děložní lístky, přepícháme je do hrnků a umístíme do teplého pařeniště. Dobře vyvinuté a otužené sazenice vysazujeme na záhony podle počasí buď koncem března nabo počátkem dubna ve sponu 50 x 50 cm.

Na jaře lze brokolici vysazovat na záhony až do poloviny května (výsev semena do konce března); z těchto pozdějších výsadeb však brokolice rychleji přechází do květu.

Pro podzimní sklizeň pěstujeme brokolici z přímých výsevů začátkem června nebo výsadbou sazenic koncem července (výsev semena na výsevný záhon počátkem června).

Ošetřování během vegetace je podobné jako u květáku. Květenství se sklízejí postupně, pokud jsou ještě hustá a nerozběhlá. Nejprve se sklízejí hlavní růžice i sčástí dužnaté lodyhy až k prvnímu většímu listu, později se sklízejí postraní růžice s celou svou osou až k listu,
z jehož paždí vyrůstají.


Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
01.01.2000 00:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998