BANÁNOVNÍK


Banánovník je vytrvalá bylina od 1 do 6 metrů, některé plané odrůdy dorůstají dokonce až do 15 metrů. Nadzemní část po odplození hyne nebo se odřezává, aby ji nahradila nová rostlina z odnože. Jedinou vytrvalou částí je oddenek, který četnými odnožemi tvoří z banánovníku rostlinu vytrvalou, která se může tímto způsobem zmlazovat mnoho let. (Narostlá odnož se dá asi ve velikosti 10 cm odříznout od mateční rostliny a přesadit samostatně do květináče.) Nad zem vyrůstají stonky tvořené svinutými pochvami listů, jejichž středem nakonec prorůstá stvol zakončený mohutným květenstvím. Listy mají svůj základ v oddenku. Jestliže první listy mají řapík dlouhý jen 20 cm, novější listy je musejí přerůstat, jejich řapíky se prodlužují a nejmladší listy je mají dlouhé několik metrů. Listové řapíky jsou natěsnány na sebe, takže tvoří poměrně pevný pseudokmen, který se však nedá srovnávat s kmenem dřevin a silný nárazový vítr je může lehce přelomit. Taktéž listy jsou velmi křehké a silnější vítr je lehce potrhá. Aktivních listů býva cca 10-15 a ostaní postupně odumírají.

U nás se dá pěstovat pouze v teplých sklenících nebo zakrslé odrůdy v bytech, kde musí býti dosti místa pro rozložitou korunu. V našich sklenících mívá plodenství i 40 kg.

Pro pěstování v bytech se hodí především odrůdy CAVENDISH dosahujících výšky okolo 1,5m. Je jich celá řada a jsou méně náročné na teplotu a vzdušnou vlhkost. Zem má být lehčí, směs dobrého kompostu, písku a rašeliny s průměrnou kyselostí pH 7,0 a dobrou drenážní vrstvou na dně nádoby. Závlaha má být po celý rok stejná a častá. Banánovník velkou plochou listů hodně vody odpařuje. Pozor ale na přemokření, kde hrozí zahnívaní kořenů. Rostlina se přihnojuje jednou týdně některým na trhu dostupným hnojivem s vyšším obsahem dusíku a draslíku. Teplota pro pěstování babnánovníku je 22-25°C, nemá překročit 35°C a v zimě by však neměla teplota klesnout pod 15°C. Například při teplotě +8°C nastává poškození po 3 dnech, při teplotě 0°C během 10 minut. Banánovníku vybereme nejsvětlejší místo. Musíme ovšem později počítat s větší nádobou na pěstování min. o obsahu 10 litrů. Proto je vhodné pro snadnou případnou manipulaci postavit pěstební nádobu na misku na kolečkách. Takto můžeme s banánovníkem naklánějícím se za světlem otáčet a tím docílit rovného růstu. Ovšem v momentě objevení květního stvolu musíme s otáčením přestat. V bytech by měl za dobrých pěstitelských podmínek zakvést asi po třech letech. Vyzrávání plodů od odkvětu trvá v teplém prostředí 3-4 měsíce. Po dozrání plodů nadzemní část rostliny hyne, ale mezitím většinou narostou z oddenku mladé rostliny, které se potom dají oddělit a znovu vypěstovat do plodných rostlin.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
20.06.2000 19:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 2000