RYBÍZ


Pro rybíz nejsou vhodné těžké půdy, příliš suché či příliš vlhké a půdy kamenité. Nejnáročnější na půdu jsou bílé odrůdy, naopak černé jsou skromnější. Červené a bílé odrůdy mají raději kyselejší půdní reakci, naopak černé snesou i vyšší obsah vápna. Rybíz vyžaduje častější zálivku i vyšší vzdušnou vlhkost. Proto se dají pěstovat i v podhorských oblastech. Keře nevysazujeme do mrazových kotlin, kde hrozí spálení květů mrazem, jelikož rybíz kvete brzy na jaře.

Rybíz je nejvhodnější pěstovat v keřové formě, kdy vydrží na stanovišti i přes 20 let. Roubovaný na meruzalce jako stromkový rychleji stárne. Sazenice sázíme do řad od sebe vzdálených 3 m a od sebe a v řadě na 80 až 100cm.
Sazenice rybízu si můžeme lehce opatřit od známých nebo ze svých zdrojů. Od listopadu do začátku února si z jednoletých středně silných vyzrálých výhonů, ze zdravých a plodných keřů, nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky s pěti pupeny. Spodní řez vedeme mírně šikmo pod pupenem a horní nad pupenem. Řízky svázané do svazků založíme z poloviny do mírně vlhkého říčního písku ve studeném a bezmrazém sklepě.
Brzo na jaře sázíme řízky na záhon do řádků 30 cm od sebe a v řádcích na 10 cm. Téměř celé řízky sázíme do země mírně šikmo tak, aby vrchní pupen byl kousek nad povrchem. Během roku věnujeme řízkům péči, zaléváme, později i přihnojujeme. Na podzim sazenice přesadíme na trvalé stanoviště. Některé odrůdy špatně řízkují, v tom případě používáme hřížení.
Sazenice vysazujeme do jamek průměru a hloubky cca 40 cm a to tak hluboko, aby sazenice byla o 10 cm hlouběji, nežli rostla původně. Před výsadbou zkontrolujeme kořenový systém, odstřihneme poškozené kořeny a u nadzemní části ponecháme 3 až 5 silných výhonů. Do jamky dáme dobře vyzrálý kompost. Na jaře sazenice zastřihneme na 3 pupeny na každém výhoně, aby se vytvořily silné výhony. Každým rokem ponecháváme v keři o 3 výhony více, než v minulém roce, takže keř by měl mít v plné plodnosti cca 12 silných větví.

Rybízy dávají nejvyšší výnosy na 2 až 4 letých větvích. Proto každoročně vyřezáváme méně plodné a staré větve. Zárověň udržujeme keře dostatečně prosvětlené. Vyvarujeme se ovšem zastřihávání jednoletých výhonů, protože i na nich rybíz plodí a to především na vrcholcích až první třetině.

U některých odrůd černého rybízu je důležitá výsadba více odrůd pro dostatečné vzájemné opylení, neboť některé odrůdy jsou jen velmi málo samosprašné.

Během let keře přihnojujeme, zem okolo keřů kypříme a zavlažujeme.

Nejvážnější škůdce rybízu je mšice. Napadení poznáme buďto podle zakrnělých nových výhonů nebo načervenalých zduřelých listů. Jako ochranu použijeme postřik přípravkem PIRIMOR 25 WG. Taktéž nám pomůže zimní nebo předjarní postřik některým přípravkem proti přezimujícím škůdcům, který zničí vajíčka nakladená na výhonech rybízu.
Předčasný srpnový opad listů způsobuje antraknóza. Vlhké počasí podporuje rozvoj choroby, která se v době sklizně rybízu projevuje malými hnědými skvrnami na listech. Listy později žloutnou a zasychají. Doporučuje se preventivní postřik před rašením přípravkem SULKA. Opadané listy je nutné spálit.
Velice úporným škůdcem černého rybízu je vlnovník rybízový. Tento drobný roztoč se schovává ve zduřelých pupenech černého rybízu. Tyto pupeny poznáme lehce v době před rašením. Pupeny jsou velikosti hrachového zrna a jsou kulaté. V menším množství je dobré tyto pupeny obrat a bezpodmínečně spálit. V opačném případě použijeme postřik před květem např. přípravkem OMITE 30 W. Pro vyhubení roztočů je však nutno ochranu opakovat po několik let.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
16.05.2001 18:10
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 2001