OSTRUŽINÍK


Ostružiník pěstujeme podobně jako maliník. Ve srovnání s ním je v nárocích na půdu a hnojení skromnější. Vyžaduje půdu spíše lehkou, propustnou, s neutrální až mírně alkalickou reakcí. Snáší i půdy kamenité a sušší. Je však velmi náročný na světlo a je méně odolný proti zimním mrazům, zvláště plazivé odrůdy. Proto mu u nás nejlépe vyhovují slunné stráně v teplejších oblastech nebo ve vyšších polohách s dostatečnou vrstvou sněhu, nebo přikrytím chvojím nebo slamněnými rohožemi.

Sazenice ostružiníku získáme podobným způsobem jako u maliníku nebo od léta hřížením nových výhonů, z kterých získáme na podzim dobře zakořeněné sazenice, které oddělíme od mateční rostliny. Z některých vzrůstnějších odrůd získáme tímto až 4 sazenice z jednoho prutu. Také lze sázet polodřevnaté řízky z jednoletých výhonů o délce 25 cm, namočené ve stimulátoru, s částečně zkrácenými listy do substrátu z rašeliny, písku a perlitu pod fólií, kde se musí často rosit, aby dobře zakořenily. Sazenice zkrácené na 3 pupeny vysazujeme zpravidla na jaře do řad vzdálených od sebe 2,5 m, v řadách sázíme vzpřímeně rostoucí odrůdy na 1 - 1,5 m
a plazivé na 2 - 3 m.

Vzpřímeně rostoucí odrůdy ostružiníku pěstujeme v řadách podobně jako maliník. Dvouleté odplozené výhony po sklizni odstřihneme těsně až u země, silné jednoleté rostliny zkracujeme na jaře o třetinu, jejich obrost na 3 pupeny. Slabé jednoleté výhony odstraňujeme.

Plazivé odrůdy zkracujeme na jaře asi na 2 m a vyvazujeme je k drátěnce. Jejich postranní obrost v létě zkracujeme asi na 40 cm. Protože jsou méně mrazuvzdorné, musíme v polohách s většími zimnímy mrazy výhony na zimu sundat z drátěnky a položit je na zem, aby byly přikryty sněhem nebo chvojím. Hnojení ostružiníku je obdobné jako u maliníku.
V příznivých podmínkách je ostružiník velice plodný. Má osobní zkušenost je něco málo přes 30 kg plodů ze tří rostlin.

Na ostružiníku se neobjevuje žádný vážnější škůdce.
Za deštivého počasí v době dozrávání plodů, především na přezrálých plodech, se v porostu může objevit plíseň šedá. Napadené plody je nejlépe opatrně odstranit. Jako prevenci můžeme použít postřik přípravkem ROVRAL nebo ROVRAL FLO.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
26.02.2001 20:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 2001